Yumurta nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yemektarifciniz
Bu Yazımızı ne kadar beğendiniz?
Toplam Puanı : 5

Yumurtalar genellikle doğanın mükemmel yiyeceği olarak adlandırılır. Yüksek miktarda protein içerir ve vitaminler, mineraller gibi mikrolar açısından da oldukça zengindir. Eğer onlara alerjiniz yoksa - en yaygın çocukluk alerjilerinden biri yumurta alerjisidir, ancak çoğu gencin alerjisi ergenlikten önce geçer - pek bir yan etkisi de yoktur.

 

Dijital pazarlama derslerinde yumurta kabuğunun en iyi ambalajlardan biri olarak öğretildiğini biliyor muydunuz? Bu gıdanın insanoğlunun en popüler besinlerinden biri olmasının bir diğer nedeni de ucuza mal edilebilir olması ve uygun fiyata satılmasıdır. Özellikle Amerika’da, süpermarketler müşterileri markete çekebilmek için yumurtaları zararına satmaktadır.

Yumurta Hangi Besinlerde Kullanılır? Hangi Halleriyle Tüketilir?

Yumurta inanılmaz derecede çok yönlü bir gıdadır. Ne mi demek istiyoruz? Sadece suda haşlaması bile kaynama süresine bağlı olarak cıvık (2 dakika), rafadan (3 dakika), kayısı (4-4,5 dakika), katı (5-6 dakika), çok katı (7-12 dakika) olacak şekilde 5 farklı tarif vermektedir ve her hali ayrı lezzetlidir.

 

Yumurta Hangi Besinlerde Kullanılır? Hangi Halleriyle Tüketilir?

 

Bunun dışında çırpılmış veya kızartılmış olarak yenebilir; omletlerde ve kişte, salata soslarında ve muhallebilerde kullanılabilir. Ayrıca en sevilen yiyeceklerden olan makarnanın hamurunun olmazsa olmazıdır ve mayonez, dondurma ve her türlü unlu mamüllerin içine mutlaka girer. Avrupa mutfaklarında hollandaise ve béarnaise gibi klasik Fransız soslarının temelidir ve spagetti alla carbonara için gereklidir, Asya mutfaklarında ise kızarmış pilav (egg rice) ve pad Thai'de mutlaka kullanılmaktadır.

 

Yani sizin anlayacağınız yumurta, hemen hemen her kültürün mutfağında kullanılır. Amerikalıların her yıl tek başına veya unlu mamuller, soslar vb. içinde kişi başına 276'dan fazla yumurta tüketmesine şaşmamalı.

Hangi Yumurta En Fazla Tüketilir? Hangi Yumurtalar Yenmez?

Bununla birlikte, tüm bu yumurtalar, ezici bir çoğunlukla tavuklardan gelenlerdir. Yaklaşık 9.000 kuş türü vardır ve hepsi yumurtlar. Hepsi de büyük olasılıkla yenilebilir (muhtemel istisnalar, Papua Yeni Gine'deki derisi ve tüyleri zehirli olan ve yumurtaları olabilecek birkaç türünkidir). Sürüngenler ve amfibiler de balıklar gibi yumurta bırakır ve bunlar da yenilebilir. Hatta havyar olarak da bilinen balık yumurtası oldukça pahalı bir lezzettir. Bu yazımızda yumurtanın anatomik yapısından çeşitleri ve faydalarına kadar bir sürü bilgiye detaylıca değineceğiz.

Yumurta nedir?

Ortalama büyüklükteki bir yumurta yaklaşık 50 gramdır, ancak bu tavuğun türüne göre değişir. Bir tavuk yumurtası döllenmiş veya döllenmemiş olabilir ve yedi temel kısımdan oluşur: kabuk, zarlar, yumurta akı, yumurta sarısı, şalaza, germinal disk ve hava kesesi. Bu kısımların her birinin belirli bir görevi vardır ve belirli bir amaca hizmet eder.

 • Kabuk: Yumurta kabuğu, içindeki yumurta bileşenlerinin tamamını barındıran çok etkileyici bir mühendislik parçasıdır. Neredeyse tamamen kalsiyum karbonattan oluşur ve yumurtaya grenli bir doku veren küçük gözeneklerle kaplıdır. Kabuk, yarı geçirgen bir zardır yani hava ve nem gözeneklerinden geçebilir. Ayrıca kabuk, bakteri ve toz gibi dış patojenlere karşı doğal bir bariyer görevi gören "kütikül" olarak bilinen ince bir katmanla kapladır.
 • Zarlar: Yumurtanın iki zarı vardır: dış kabuk zarı ve iç kabuk zarı. Kısmen keratinden oluşan bu süper güçlü şeffaf protein zarları, bakteri istilasına karşı koruma görevine sahiptir. Dış zar yumurta kabuğuna sabitlenirken, iç zar yumurtaya yapışır.
 • Albümen (Yumurta beyazı): Daha yaygın olarak yumurta akı veya beyazı olarak bilinen albümin, vitaminler, protein, mineraller ve sudan oluşur ve üç ana bölümden oluşur: iç, orta ve dış tabaka. Her tabaka değişen kalınlıktadır ve yumurta sarısını çevreleyerek korur. Bu güçlü katmanlar çok sayıda protein içerir ve bu proteinler döllenmiş bir yumurtadan civciv gelişmesine yardımcı olurken, döllenmemiş yumurtalarda ise doğrudan tüketiciye yani bize aktarılır.
 • Yumurta sarısı: Yumurta sarısı bir yumurtanın merkezi kısmıdır ve genellikle rengi parlak sarı da olsa tavuğun cinsine bağlı olarak açık sarıdan koyu turuncuya kadar değişebilir. Bu küçük merkez, A, D Vitamini, fosfor, kalsiyum, tiamin ve riboflavin dahil olmak üzere yumurtadaki proteinlerin, minerallerin, yağların ve vitaminlerin çoğunun barındırıldığı yerdir.
 • Chalazae: Chalazae, yumurta beyazının bir parçasıdır ve sarının zıt uçlarına yerleştirilmiş bükülmüş doku dizileridir. Yumurtada bükülmeyi ve yanlış hizalamayı önlemek için yumurta sarısını ve germinal diski stabilize etmede önemli bir rol oynarlar.
 • Germinal Disk: Yumurta hücresi veya blastodisk olarak da adlandırılan germinal disk, yumurta sarısının üst yüzeyinde bulunur ve spermin yumurtaya girdiği yer olduğu için yumurtanın "merkez noktası olarak düşünülebilir. Döllenme gerçekleştikten sonra embriyonun hücre bölünmesi ve büyümesi süreciyle oluşacağı yer burasıdır.
 • Hava Kesesi: Hava boşluğu da denen bu bölüm, taze yumurtlanmış olan yumurtanın soğumasıyla oluşur. Yumurta bayatladıkça, hava kesesi, dışarı çıkan nem ve karbondioksit ve içeri giren hava nedeniyle genişleyecektir.

Tavuk Nasıl Yumurtlar? Süreci Nasıldır?

Dişi bir tavuk, hayatı boyunca kaç yumurta üreteceği belli olarak, sayılı yumurta ana hücreleriyle doğar ve erginliğe girdikten sonra sırayla bu yumurtaları olgunlaştırıp yumurtlar. Tavuklar cinslerine göre çok az sayıda veya çok fazla sayıda yumurta üretebilir, bu tamamen genetik bir faktördür. Biraz önce bahsettiğimiz gibi, tavukların yumurtalıklarında gelişmemiş olarak bekleyen binlerce minik yumurta bulunur ve bunlardan biri olgunlaştığında, yumurta kanalına salınır.

 

Tavuğun Yumurtlaması Nasıl Gerçekleşir?

 

Bir tavuk, üreme sistemi içinde aynı anda farklı gelişim aşamalarında birçok yumurtaya sahip olabilir. Yolculuğunun başında olanlar sadece küçük yumurta sarılardır, oysa yumurta kanalının daha aşağısındaki yumurtalar gözle görülür şekilde daha büyük ve daha gelişmiştir. Bir yumurtanın yumurtalıktan çıktığı andan itibaren yumurtlamaya hazır hale gelmesi (olgunlaşması) yaklaşık 25 saat sürer. Bu süre zarfında yumurta sarısı büyüyecek ve albümen tarafından kaplanacak, bir zara sarılacak ve daha sonra pigmentli bir kabuk ile çevrelenecektir. Herkese bizden taze yumurta!

 

Artık bu doğa harikası besinin nelerden ve nasıl meydana geldiğini bildiğinize göre, yumurta çeşitlerini detaylıca anlatmaya geçebiliriz. Eğer siz de farklı yumurta türleri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

En Fazla Tüketilen Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

1. Ördek Yumurtası

 •  Ağırlık: 70 gram
 • Kalori: 130 kcal
 • Yağ: 9,6 gram
 • Protein: 9 gram

Ördek yumurtası, tavuk yumurtasından daha büyük bir yumurta sarısına ve daha yüksek bir yumurta sarısı/yumurta akı oranına sahip, yaklaşık olarak yaklaşık %50 daha büyük, XXL boy bir tavuk yumurtası gibidir. Ördek yumurtalarının rengi, onları yumurtlayan ördeğin cinsine bağlı olarak beyaz, gri, yeşil, kahverengi, siyah olarak değişir.

 

Ördek Yumurtası

 

Kuşun diyeti ürünün tadını etkiler, ancak genel olarak ördek yumurtası, tavuk yumurtasının daha zengin bir versiyonudur diyebiliriz. Genel olarak, ördek yumurtaları tıpkı tavuk yumurtaları gibi yenebilir, ancak boyutları ve daha yüksek yağ içeriği nedeniyle kek, börek, pasta vs. yapımında kullanıldığında biraz deneme-yanılma payı gerektirebilir.

 

Ördek yumurtalarının bir dezavantajı, yaklaşık 619 miligram kolesterol içermesidir, çünkü bu değer ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından önerilen günlük 300 miligram kolesterol sınırının iki katından daha fazladır. Karşılaştırmak gerekirse, büyük bir tavuk yumurtası yaklaşık 211 miligram kolesterol içerir.

2. Emu Yumurtası

 • Ağırlık: 610 gram
 • Kalori: 134 kcal
 • Yağ: 38 gram
 • Protein: 72 gram

Uzun boyunlu bir ratit kuşu (uçamayan bir kuş sınıfı) olan ve Dünya'daki en büyük ikinci kuş olarak kabul edilen (boyları bazen 1 metre 80 santimetreyi geçebilir) Emu, Avustralya'ya özgü, endemik bir türdür. Aynı zamanda ülkenin ulusal kuşudur. Yumurtaları görünüşte çarpıcıdır – büyük, kalın bir kabuk üzerine koyu renk benekler içerir ve kabuğunun rengi bazen yeşil, bazen petrol yeşili-siyah tonlarına yakındır.

 

Emu Yumurtası

 

Uzaktan bakıldığında avokadoları andırabilirler. Her biri yaklaşık bir düzine tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Hem sarısı hem de beyazı alışılmadık derecede kalın, yoğun yapılıdır ve bu yüzden bu yumurtalar, tüm yumurtaların en zengin aromalısı olarak kabul edilir. Diğer yemeklerin yanı sıra omletlere çok yakışırlar.

3. Kaz Yumurtası

 • Ağırlık: 143 gram
 • Kalori: 267 kcal
 • Yağ: 19 gram
 • Protein: 20 gram

“Kaz yumurtası” sıfır rakamı için bir metafordur, beyaz rengi, oval şekli ve tepesindeki basıklıktan ötürü bu rakama en çok benzeyen ve referans gösterilen besindir. Gerçek kaz yumurtası, bir tavuğunkinin yaklaşık üç katı büyüklüğündedir, ancak kabaca altı katı kolesterol ve neredeyse dört katı kaloriye sahiptir.

 

Kaz Yumurtası

 

Pozitif olarak, A, D, E ve B vitaminleri, demir ve selenyum besinin artan büyüklüğüyle doğru orantılı olarak daha yüksek bulunur. Deneyenler, kaz yumurtasının tadının tavuğunkine benzer ya da daha zengin aromalı olduğunu belirtmekte ve bu zenginliği çift sarılı tavuk yumurtasına benzetmektedirler.

4. Gine Tavuğu Yumurtası

 • Ağırlık: 40 gram
 • Kalori: 45 kcal
 • Yağ: 3.5 gram
 • Protein: 15 gram

Gine tavuğu veya Beç tavuğu, minyatür bir hindi gibi görünen Batı Afrika kökenli bir kuştur. Kuş daha çok eti için avlanır (Fransız menülerinde “pintade” adı altında yaygındır), ancak benekli, kahverengi ve tavuk yumurtasına kıyasla biraz daha küçük olan Gine tavuğu yumurtaları, söylenilenlere göre inanılmaz lezzetlidir ve tüm kuş yumurtalarının en iyisi olarak tanımlanmıştır. Gine tavuklarının genellikle ahırların etrafında serbestçe dolaşmasına, kurtçukları ve solucanları yemesine izin verilir ve bu onların yumurtalarına lezzet katar.

 

Gine Tavuğu Yumurtası

 

5. Martı Yumurtası

 • Ağırlık: 100 gram
 • Kalori: 139 kcal
 • Yağ: 9,7 gram
 • Protein: 11.7 gram

Gülen martı (evet türün adı gerçekten böyle geçiyor) ya da kara başlı martının (Chroicocephalus ridibundus) yumurtaları, Birleşik Krallık'ta bir bahar lezzeti olarak kabul edilir. Bu yabani kuşun yumurtalarını toplamak için yasal sezon her yıl 1 Nisan'dan 15 Mayıs'a kadardır. Yumurtalar, çoğunlukla İngiltere'nin güney kıyısındaki Hampshire'da olmak üzere yalnızca altı tanımlanmış alanda toplanabilir ve yumurtaları toplamak için lisanslı yalnızca bir avuç yumurtacı vardır.

 

Martı yumurtaları tavuk eşdeğerinden daha küçüktür, ancak daha güçlü bir aromaya sahiptirler. Yumurtalar geleneksel olarak katı kaynatılıp, kereviz ve tuzu ile birlikte yenirdi, ancak bugün Londra'daki ve ülkenin diğer bölgelerindeki şefler, yumurtaları diğer lezzetlerin yanı sıra enginar, somon füme ve havyar veya kuşkonmaz ile hazırlıyorlar.

 

Martı Yumurtası

 

6. Devekuşu Yumurtası

 • Ağırlık: 1360 gram
 • Kalori: 2.000 kcal
 • Yağ: 120 gram
 • Protein: 168 gram

Kuzeni Emu gibi devekuşu da bir ratittir (bir tür uçamayan kuş). Afrika'ya özgü, neredeyse yarısı boyun olmak üzere 2 metre 75 santimetre yüksekliğe kadar ulaşan dünyanın en uzun kuşudur. Yumurtası dünyadaki en büyük kuş yumurtasıdır, ancak onu yumurtlayan kuşun boyutuna göre çok küçüktür. Bu kadar büyük bir yumurtadan beklenebileceği gibi - yaklaşık 24 tavuk yumurtasına eşdeğerdir - çok kalın bir kabuğa sahiptir (yaklaşık bir çay fincanı kenarı kalınlığında) ve oldukça serttir, bu nedenle kırılması hiç kolay değildir.

 

Önerilen teknik, demir testeresi veya güçlü tırtıklı bıçakla kabukta bir çizgi çizmek, ardından bir keski veya tornavidanın ucunu yarığa sokup bir tokmakla vurmaktır. Bir devekuşu yumurtasını kaynatmak yaklaşık bir buçuk saat sürer. Yumurtanın lezzetinin tavuk yumurtasına benzer olduğu ancak yağlı bir aromaya sahip olduğu söylenir.

 

Devekuşu Yumurtası

 

7. Sülün Yumurtası

 • Ağırlık: 80 gram
 • Kalori: 135 kcal
 • Yağ: 9,4 gram
 • Protein: 11 gram

Sülün, vahşi doğada avlanan popüler bir av kuşudur, ancak aynı zamanda çiftlikte yetiştirilir ve bazen yumurtaları toplanır ve yemek için satılır. Genellikle kahverengi, bej veya soluk yeşil renkli sülün yumurtası, tavuk yumurtasından daha küçük, ancak bıldırcın yumurtasından daha büyüktür. Sarısı nispeten büyük, koyu sarı renkte ve lezzet bakımından zengin olma eğilimindedir. Sülün yumurtaları, tavuk yumurtası gibi, kahvaltı tariflerinde ve başka benzer şekillerde kullanılabilir.

 

Sülün Yumurtası

 

8. Bıldırcın

 • Ağırlık: 8.5 gram
 • Kalori: 14 kcal
 • Yağ: 1 gram
 • Protein: 1.2 gram

Son yıllarda çeşitli şekillerde yumurtalar, fine-dining menülerinde giderek daha fazla yer bulmuştur. Bıldırcın da bu yumurtalardan biridir. Aslında Türk Anneleri yıllardır çocuklarına bağışıklıklarını güçlendirmek amacıyla bıldırcın yumurtası yediriyor, ancak bahsettiğimiz gibi bıldırcın dünya mutfağında faydalarından çok lezzetinden dolayı yer almaya başladı.

 

Büyük bir zeytin veya üzüm domates büyüklüğünde olan zengin aromalı küçük yumurtalar, dünyaca ünlü şeflerin favorisi olmuş durumda. Şefler onları Benedict usulü yumurta yani bir çeşit çılbır yapmak için kullanıyor, pastırmaya sarıyor veya Sezar salatasına ekliyor. Japonya'da ise balıklı sushilere bir alternatif olarak bıldırcın yumurtalı sushiler yapılıyor ve aynı zamanda yakitori olarak şişlerde ızgarası yapılıyor.

 

İspanya'da, şeri sirkesinde marine ediliyor veya tavada kızartılıyor ve tapas olarak kurutulmuş jambonlu kızarmış ekmek üzerinde servis ediliyor. Küçük olmalarına rağmen büyük sarılara sahipler ve diğer birçok yumurta gibi yemek pişirmede kullanılabilirler, ancak tek bir tavuk yumurtasının hacmine eşit olması için beş veya altı tane gerektiğini de unutmamak gerekir.

 

Bıldırcın yumurtası

 

9. Mersin balığı Yumurtası

 • Ağırlık: 28 gram (ortalama porsiyon)
 • Kalori: 75 kcal
 • Yağ: 5 gram
 • Protein: 7 gram

Bu listedeki diğer kuşların yumurtalarının aksine, mersin balığı yumurtası (havyar olarak da bilinir) bir balığın yumurtasıdır ve tavuk yumurtası gibi kullanılmaz. Küçük, kabuksuz ve çoğunlukla inci grisi ila kahverengi veya siyah renklidirler. Genellikle tost ekmeği üzerinde veya blini olarak bilinen küçük kreplerde, bazen ekşi krema ve diğer garnitürlerle birlikte yenirler.

 

Klasik havyar, Rusya, İran ve üç eski Sovyet cumhuriyetinin arasında kalan Hazar Denizi'ndeki mersin balığından hasat edilen ve işlenen (tuz ve bazen koruyucu olarak boraks ile) pahalı bir yiyecektir. Balıklar bu bölgenin yakınlardaki bazı göllerde ve nehirlerde de yaşar. Bugün, mersin balığının aşırı avlanması nedeniyle Hazar Denizi bölgesinden havyar ihracatı sınırlandırılmıştır, ancak ABD, Çin, İspanya, İtalya ve Almanya dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinden mersin balığı ve akrabalarından elde edilen havyarlar bulunabilmektedir.

 

Uçan balıklar (sushi barlarda tobiko olarak geçer), alabalık, somon ve ton balığı da dahil olmak üzere diğer birçok balık türünün yumurtaları havyar üretimi için kullanılabilmektedir.

 

Mersin balığı Yumurtası

 

Mersin balığı Yumurtası 2

 

10. Hindi Yumurtası

 • Ağırlık: 100 gram
 • Kalori: 171 kcal
 • Yağ: 12 gram
 • Protein: 14 gram

Dünyada hindi üretimi ile ilgili bilinen bir kısıtlama ya da sıkıntı bulunmamaktadır. Hindi eti, Avrupa ve Amerika’da en popüler etlerden biridir ancak yumurtalarının tüketimi nadirdir. Hindiler tavuklardan daha uzun bir yaşam döngüsüne sahiptirler, yaklaşık 7 aylık olana kadar yumurtlamaya başlamazlar (tavuklar yaklaşık 2 ay önce yumurtlamaya başlar) ve genellikle haftada sadece birkaç tane yumurtlarlar.

 

Tavuklar ve ördekler ise günde bir kez yumurtlarlar. Hindiler tavuklardan daha büyük olduğu için daha fazla yem tüketirler. Bu gibi nedenlerden dolayı hindi yetiştiricileri yumurta üretmek yerine et üretimi yapmayı daha karlı bulmaktadırlar. Bununla birlikte, tavuk yumurtasının yaklaşık iki katı büyüklüğündeki yumurtalar, bir zamanlar İngiliz ve Amerikan mutfağında popülerdi (hindi yumurtalı omletler 1800'lerin sonlarında Manhattan'daki efsanevi Delmonico's'un menüsündeydi). Deneyenlerin lezzet konusundaki yorumu ise tavuğunkine göre daha zengin aromalı olduğudur.

 

Hindi Yumurtası

 

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta, vücudumuza yüksek kalitede protein sağlarken, gerekli omega-3 yağ asitleri ve antioksidanların yanı sıra 13 temel vitamin ve mineral içerir. Bu proteinin %60'ı beyaz kısımda bulunurken, sarısı ise geri kalan hayati sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanları içerir.

Ortalama boyda 2 yumurta (1 porsiyon) şunları içerir:

 • Günlük D vitamini ihtiyacınızın %82'si
 • Günlük folat ihtiyacınızın %50'si
 • Günlük riboflavin (Vitamin B2) gereksinimlerinizin %25'i
 • Günlük selenyum ihtiyacınızın %40'ı.

Bu besin değerlerine ek olarak yararlı miktarlarda A, E, B5, B12 vitaminlerinin yanı sıra demir, iyot ve fosfor içerir.

 

 • Yumurtadaki proteinin güçlü, sağlıklı proteinler olduğunu üzerine basa basa söyledik. Peki bu ne demek? Her protein aynı değildir. Her protein içeren besin aynı çeşit proteinleri içermez ve faydaları aynı değildir. Ancak yumurta, etkili kas büyümesini, toparlanmasını ve bakımını desteklemek için dokuz temel amino asidin tümünü yeterli miktarda içerir.
 • Bunun yanı sıra, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerini veya yaygın olarak bilindiği gibi “iyi” kolesterolü – artırmaya yardımcı olur. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) - veya "kötü" kolesterol - kalp sağlığını riske atabilir. Doymuş yağlar ve derin yağda kızartılmış paket yiyecekler gibi trans yağlar bakımından zengin yemekler, artan LDL kolesterol risk seviyeleri söz konusu olduğunda ana suçlulardır.
 • Bu besinin sarı kısmı, doğal olarak D vitamini içeren sadece birkaç gıdadan biridir. Bazen "güneş ışığı vitamini" olarak da adlandırılan D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminde önemli bir rol oynar ve bu da onu sağlıklı kemiklerin ve dişlerin korunması için gerekli kılar. D vitamini ayrıca sağlıklı kas fonksiyonunu ve bağışıklık sistemi bakımını teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Ayrıca bu besin sayesinde kendinizi tok hissedersiniz ve bu da dolaylı yoldan kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Yumurtalar kolinin en iyi kaynaklarından biridir. Kolin, karaciğerde üretilen önemli bir besindir, ancak çoğu insan günlük gereksinimleri karşılamak için yeterli kolin üretmediğinden, yediğiniz yiyecekler yoluyla da tüketilmesi gerekir.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu besinler Omega-3 bakımından zengindir. Omega-3'ler, çoklu doymamış yağ asitlerinin özel türleridir ve hücre zarlarınızın çalışma biçiminde önemli bir rol oynayan bir temel yağdır; kalp ve beyin sağlığından gözlerinizi korumaya kadar birçok faydası vardır. Vücudumuz kendi başına sınırlı miktarda Omega-3 ürettiği için, bunları çeşitli besin kaynakları aracılığıyla aktif olarak vücudumuza almamız gerekmektedir.
 • Son olarak gözler İçin faydalı antioksidanlar içeren yumurtalar, akıl sağlığını destekler ve sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur.

 

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

 

Son Sözler

Sonuç olarak yumurta, çeşitleri, faydaları ve yapısı anlatmakla bitmeyen, istesek daha sayfalar dolusu bilgi verebileceğimiz bir besindir. Umarız bu çok uğraştığımız blog yazımız sizin için faydalı bir kaynak olur. Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Yumurta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 adet orta boy yumurta 72 kaloridir. Büyük boy bir yumurta ise 86 kaloridir.

Kuşlar dışında, balıklar ve amfibiler de yumurtlayan omurgalılar arasındadır.

Araştırmalar sonucunda yumurtanın kötü kolesterolü yükseltmediği, iyi kolesterol olarak geçen faydalı kolesterolü yükselttiği ve bunun kalp rahatsızlıklarının artması üzerinde bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Günde dilediğiniz gibi yumurta tüketebileceğiniz kanaatindeyiz ancak siz yine de doktorunuza danışın.

Eskiden yumurtanın özellikle sarısının zararlı olduğu düşüncesi hakimdi ancak yağların hormonlarımız üzerindeki hayati etkisinin daha iyi anlaşılması ve kolesterol bilmecesinin çözülmesiyle beraber bu fikrin yanlış olduğu ortaya çıktı.

Yumurta çok az kalori içerdiğinden ve yüksek oranda tok tutucu olduğundan dolayı günlük kalori limitinizi aşacak kadar yiyebileceğinizi düşünmüyoruz. Yani ekstrem bir durum söz konusu değilse yumurta kilo aldırmaz.

Bu, cevabını hiçbir zaman bilemeyeceğimiz bir paradokstur :)

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız